Wirus herpes simplex czyli popularna opryszczka występuje w dwóch typach – HSV1 i HSV2 (Herpes Simplex Virus). Obie odmiany wirusa występują od siebie niezależnie i powodują odmienne objawy.

wirus opryszczki wargowej i narządów płciowych

opryszczka wargowa

HSV1 to wirus opryszczki wargowej, który objawia się pęcherzykami surowiczymi na górnej części ciała. Najczęściej pęcherze pojawiają się na twarzy w okolicy nosa, ust (zwłaszcza na granicy czerwieni ust) i brody. Opryszczka na ustach to bardzo powszechny problem, który dotyczy prawie 30 mln polaków. Nie każdy z nich jednak doświadcza bezpośrednich objawów opryszczki.

HSV2 to wirus wywołujący opryszczkę narządów płciowych. Odpowiada on za wykwity na dolnej części ciała. U mężczyzn opryszczka narządów rozrodczych występuje głównie na żołędziu i napletku podczas gdy i kobiet na wargach sromowych i w macicy.

Opryszczka narządów rozrodczych jest bardzo niebezpieczna zwłaszcza w okresie ciąży dlatego powinno się podjąć wszelkie działania zapewniające zdrowie dziecka. Zarażony noworodek może zginąć od powikłań wywołanych wirusem przekazanym z organizmu matki.

W kolejnych postach poznamy sposoby radzenia sobie z opryszczką.

Reklamy