Objawy opryszczki narządów płciowych u kobiet mogą obejmować bolesne czerwone kropki lub małe pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym pojawiające się na narządach rodnych. Dodatkowo może pojawić się opuchnięcie węzłów chłonnych, gorączka i ogólny ból ciała. Inne objawy to swędzenie, pieczenie, łaskotanie i ból nóg.

Pęcherze mogą również pojawić się na pośladkach i w okolicach genitalów. Dotyczy to również ud, waginy, penisa, odbytu ale może też pojawić się na całym ciele.

Wirus Herpes simplex może również wpłynąć na noworodka, który został zainfekowany podczas porodu. Może to mieć katastrofalne konsekwencje. Ryzyko przekazania dziecki zakażenia może być zmniejszone odpowiednim „zaplanowaniem” porodu.

Po zainfekowaniu, pierwsze sympotomy pojawiają się po kilku dniach lub tygodniach od uprawiania seksu z kimś zarażonym drugim typem wirusa. Pierwszy wysyp jest zazwyczaj najpoważniejszy i trwa najdłużej. Poważne wykwity mogą jednak pojawić się także później.

Po pierwszym wykwicie, wirus opryszczki narządów płciowych umiejscawia się w nerwach pod powierzchnią skóry i przchodzi w stan uśpienia. Podczas tego okresu wrus niedaje objawów i pozostaje nieaktywny aczkolwiek nadal można go przekazać innej osobie.

Podczas gdy objawy opryszczki u kobiet są dość typowe to można je pomylić z objawami innych chorób. Dlatego warto po pierwszych objawach wykonać test na obecność wirusa. Test na przeciwciała wirusa opryszczki czy test PCR krwi powinien być jednak przeprowadzony przez doświadczonego lekarza.

Reklamy